tisdag 17 februari 2009

Köksglimtar..

Hej på er!

Sitter just nu framför vår nya fina TV (tack snälla Pappa!) och tittar på Bygglov på Fyran (vilket fint hus de fixar..) samtidigt som jag skriver det här inlägget. Tänkte visa er bilder från vårt kök här på Kråkered.



Det renoverades och byggdes om 2004 (då byggdes även huset ut med matrum (syns i bakgrunden) och två sovrum på övervåningen) av de tidigare husägarna.

Pärlsponten på väggen bakom spisen är original från 1921, det året huset flyttades hit från närliggande Sävhult. Den gröna färgen är mysig tycker jag, går bra ihop med de vita och rostfria detaljerna.


Lampan som hänger ovanför ena bänken fanns när vi flyttade in men den tänker vi byta ut så småningom..har sett en fin från House Doctor som jag tror skulle passa:)


Kökssoffan (Blocketfynd) har jag visat er tidigare, vitrinskåpet från Englessons serie "Stockholm" köpte vi när vi flyttade in, det är en favoritmöbel! Det sväljer en hel del porslin, glas och arvegods.

Gardinerna i fönstret är nya, det är Himlas "Dalsland" som jag velat ha hur länge som helst:)

Ha en bra kväll!

Kram Jenny

28 kommentarer:

  1. Hej!
    Har kikat på bygglov samtidigt som jag gjort ytterligare en eukalyptuskrans...De gäller att passa på när tid finns! ;- )

    Vilket fint kök! Du har de mesta som jag drömmer om i ett nytt och större kök! Rutigt golv, kökssoffa och ett vitrinskåp!

    Vi har sakta men säkert börjat att växa ut huset, med ett barn och katt känns de trångt...Vi hoppas kunna bygga ut någon gång i framtiden. Då står ett större kök, hall och ett xtra sovrum på önskelistan!

    Vi trivs så bra i området, så flytta vill vi inte. Vi bor på promenadavstånd från Gunnebo...

    Aha, där ser man, fd. Mölnlyckebo. Gillar Mölnlycke centrum! Fina affärer och mysigt bibliotek!

    Må så gott! Kram, Lina

    SvaraRadera
  2. Men åhhh vilket härligt kök ni har och stort.
    Gillar vitrinskåpet ett sånt tröttnar man ju aldrig på.
    Godnatt
    Åsa

    SvaraRadera
  3. Hallååå....Såg bygglov, vilket hus och vad fint. Men ditt kök är jättefint och ser hemtrevligt ut. Jag gillar verkligen Englesson, jättefint skåp. Får jag länka till dig, har glömt att fråga..?

    Kram Anne

    SvaraRadera
  4. Verkligen ett super mysigt kök.
    Kram Lotta

    SvaraRadera
  5. Fint kök du har. Skulle vilja lägga ut bilder på mitt, men det ser för j*vligt ut (oranga väggar å skåp).
    Gillar golvet vad är det för något?

    Kramar
    Tezz

    SvaraRadera
  6. Vilket härligt kök!!! Golvet vill jag bara ha!
    Kram Malin

    SvaraRadera
  7. Go morron!! Vilket jättemysigt kök ni har!! Å som jag sagt förut..jag älskar golvet!!

    Har en liten överaskning så här på morgonkvisten oxå..du vann tävlingen om zinksskylten hos mig! Grattis!! Maila mig din adress, så lägger jag den på lådan!!

    Ha en bra dag!!
    Kram Nettan

    SvaraRadera
  8. Klart bra val att ha kvar den gröna färgen, snyggt med färgklickar som bryter av det vita:)
    /Stina

    SvaraRadera
  9. Den gröna färgen var jättevacker och ger köket en mysig känsla, gillar golvet med! Är det klinker?

    Kram

    SvaraRadera
  10. Hej Jenny!
    Ja g såg nu i ditt jättefina kök att det skymtade green gate på hyllan!
    Är avis på ditt golv!! Funderar oxå på rutigt, trivs ni bra med det?

    Ha en bra dag, kram Lena

    SvaraRadera
  11. Men vilket fint kök ni har, urmysigt. Så fint vitrinskåpet är. Väggen med vita skåp och kyl och frys eller ja allt är fint. Vad jag längtar efter att få göra iordning vårt kök när jag ser dina bilder.
    Kram Heidi

    SvaraRadera
  12. Hej Jenny!
    Såg att du vunnit! Grattis vilken tur du har.
    Kram Åsa

    SvaraRadera
  13. Ni har ett jätte fint kök! Ha det bra!

    SvaraRadera
  14. Hej! Vilket fint kök ni har! Gillar verkligen golvet och att dets er så mysigt p´lanerat ut på något sätt (kan inte min feng shui). Blev också blek av avund när jag såg på bygglov igår, vilket hus!
    Kram/ mimmi

    SvaraRadera
  15. Åh va fina köket, ser jättemysigt ut!( Du har världens snällaste pappa, eller hur? )
    Kram faster Helena

    SvaraRadera
  16. Vera kommer snart o leker på köksgolvet igen!! Alltid lika kul i erat mysiga kök.. Tv:n var ju superbra.. Ja, vi har världens snällaste pappa!! :o)
    Kram/ Syster Karo!

    SvaraRadera
  17. Hej! Gillar allt med ert fina kök! Och gardinerna, underbara! Vill också ha ett renoverat kök..NU! Ha det bra!

    SvaraRadera
  18. Hej hej :)
    tack du :)
    vilket underbart kök du har! blir inte lite avis, du har rätt färgen passar jätte bra! ser super mysigt ut :)

    kram nadja

    SvaraRadera
  19. Hej!

    Grattis till den fins vinsten du vann.

    Så kul att hitta till en ny fin blogg. Jättehärligt kök! Gillar också den gamla fina råsponten bakom spisen. Hit kommer jag tillbaka :)

    Kram Viveka

    SvaraRadera
  20. Så himla jätte fint!!!! Ångrar att jag inte valde dom luckorna till mitt kök...*snyft*

    Kram Anna

    SvaraRadera
  21. Vilket mysigt kök ni har! :) Pärlsponten hade jättefin färg! Är överlycklig över min nya skål, ska provbaka med den i helgen! :) Alla färger är superfina, skulle också kunna tänka mig fler i olika färger. Perfekt till sallad, popcorn och annan uppläggning! Är lite sugen på soppskålarna, vet inte om jag vill ha samma färg eller kanske blanda lite... Att lägga till på önskelistan! Kram Ewa

    SvaraRadera
  22. Hej!

    Åh vilket superhärligt kök! Jättefin med pärlsponten i grönt, och vitrinskåpet..så fint! Soffan passar jättebra in i erat gammaldagsa kök! Gillar erat golv oxå :) Jag gillar allt! haha!

    Ha en fortatt trevlig torsdag och helg!
    Kram H

    SvaraRadera
  23. Bygglov, Tomas och Simon, Arga snickaren... allt sånt slukas här!
    Ja det där med cancer, det är för eländigt... vi är väldigt oroliga över pappa och ja, det finns ju inte nåt vi kan göra, inte mer än att finnas till och stötta osv. Kram till Dig.

    SvaraRadera
  24. Aha, jag vet vad du menar för golv. Jag vet vad du menar med tråkig februari också, men här har vi snö på backen och det ser ut att komma mer bättre det än lera å slask.

    Kram
    Tezz

    SvaraRadera
  25. Hej!

    Vilket fräsch kök ni har!
    Nu ska jag kika vider hos dig :)

    Kram Caroline

    SvaraRadera
  26. vilket fint kök!!! Kul att du lämnade en gullit hälsning hos mig, så att jag kunde hitta hit. Härligt med dina höns!
    Kram L-L

    SvaraRadera
  27. Å vilket fint kök, golvet är verkligen ursnyggt! :-) Handdukarna i vårat badrum kommer från Åhléns. Kram E

    SvaraRadera
  28. Oj oj, vilket fint kök och soffan..oj oj oj!!=)

    Kram

    SvaraRadera

Hej! Vad glad jag blir att just du skriver en rad till mig:)
Kram Jenny ♥