onsdag 4 augusti 2010

Solanum Tuberosum..

Hejsan!

Tro det eller ej men ännu en skolplansch har hittat till Kråkered via Tradera! (Det är nr 10 i ordningen om jag inte räknat fel;))

Den här gången är det min favorit "knöl" potatis (eller Solanum Tuberosum som den heter på latin) jag ropade in. Visst är den fin?! Jag gillar speciellt den svarta bakgrunden och de ljuslila blommorna.

Planschen ska få hänga i vårt matrum, där vi planerar att måla om och fixa nu till hösten. Där ska både väggar och golv få sig en uppfräschning..






Nu ska jag ägna resten av kvällen åt att kika in till er andra, har varit urkass på att blogga de senaste dagarna, mycket annat som kommit emellan..


Ha en trevlig torsdag kära Vänner!


Kraam Jenny♥♥

33 kommentarer:

  1. Hej Vännen! Jättefin skolplansch du köpt! Extra fint med svart bakgrund. Lite ovanligt eller? Vet inte om jag redan berättat det men uppe på vinden på en skola som skulle renoveras såg jag en massa så´na planscher. Hoppas verkligen att de tog hand om dem och inte bara slängde när de skulle rensa ut alla saker för att bygga fläktrum...
    Kram!!

    SvaraRadera
  2. Vilka läckra färger på planchen! 10 st, hmm, snart har du väl en komplett uppsättning... Själv har jag bara en som inte har fått någon plats på väggen än. De är ju så stora... Har det blivit någon förlovning än? Kram på dig! Stina

    SvaraRadera
  3. 10 stycken :)
    oj oj..men fina..Kram

    SvaraRadera
  4. Hej! Potatisplanschen är så fin. Det är så vackert med ett blommande potatisland.
    Ha det så gott.
    Kram Birgitta

    SvaraRadera
  5. Å så fin!!! Gillar verkligen den svarta bakgrunden! Där är en av anledningarna till att jag med nästan övermänsklig nit håller mig från tradera. Den hade jag bara inte kunnat motstå...
    Skall bli roligt att få se vad som händer med ert matrum till hösten. För du visar väl?

    Kram
    Cathrin

    SvaraRadera
  6. Jasså du, vännen min! Det var DU som tog hem potatisen... Hmm, den hade jag med ögonen på ska du veta! Men jag tog fjärilsplanschen istället. Det var ingen som ville ha den så den fick jag billigt och den ligger uppe på bild nu i bloggen!

    Så klart var jag inne på Molly, fyndet ligger med i bloggen! Det var typ 2 år sedan vi var där sist, så det var så kul att få en tjejdag ensamma och bara shoppa och prata och allt!

    Jag hoppas att det går bra för Scubbe. Han är fortfarande inte helt bra i sin mage så jag hoppas att han hinner få lite mer "figur" innan det är dags, men jag hoppas det. Det är ju över en månad kvar. Känns konstigt samtidigt att INTE vara med honom på hans debut, men gott att Susanne ville göra det istället, vill ju inte missa det!!

    Nä, nu är tevattnet klart - måste ha mig en kopp!
    Stora kramar och ta hand om er!

    SvaraRadera
  7. Dom gamla skolplanscherna är riktiga konstverk och den här med svart bakgrund var helt läcker!
    Det kommer att bli jättefint i matsalen.
    Agneta kramar

    SvaraRadera
  8. Vad kul att du lyckas hitta dom,jättefin.

    SvaraRadera
  9. Verkligen superfint med gamla skolplanscher. Kul med en lite annorlunda och svart bakgrund

    Kram

    SvaraRadera
  10. Ja, den var verkligen ursnygg! Kommer att bli SÅÅ läckert i ett matrum:)
    Ha det gott,
    Charlotta

    SvaraRadera
  11. Nääämen har du shoppat en plansch igen, hihi...
    Snygg som attan var den ialla fall!!:-) Dessa planscher passar ju så bra på kråkered!

    Ha det gott vännen!

    Kram Sofia

    SvaraRadera
  12. Hej Jenny!
    Vilken jättefin plansch! lite ovanlig med svart bakgrund och superläcker till ert svart/vitrutiga golv.

    Ha det gott!
    kram lisamaja

    SvaraRadera
  13. Åååå, så det skall grejas i matrummet på Kråkered??? Spännande! Ser vi fram mot att få följa! Och självklart få se när den fina "potatisen" har kommit på plats!

    Kraaaam Carin

    SvaraRadera
  14. Vilket fynd det är inte ofta man ser skolplanscher med svart bakgrund, och vilka färger sen urfin.
    Ha en fin dag!
    Kram lena

    SvaraRadera
  15. Hej!
    snygg planch som säkert blir jättefin hemma hos dig. Sitter i vårt arbetsrum på skolan här finns en hel del plancher...
    Kram på dig
    Lotta!

    SvaraRadera
  16. Jättefin plansh!!
    Själv har jag planterat en polianthes tuberosa. Undrar om dom är släkta på nåt sätt? Ser åtminstone inte likadana ut...

    Ha det bra Jenny!

    SvaraRadera
  17. Så fin, man kan säga att du samlar på plancher. Snyggt och bara ställa dom du inte har hängande uppe mot en vägg. Den här kommer bli fin i köket. Såg att du har en fin utlottning också, fick error på min kommentar. Får kolla så den kom med.
    Stor kram
    AnnaMaria

    SvaraRadera
  18. Jenny-snäckan! Jag MÅSTE veta var du köpte dina gummisar!! I need likadana! Så är det bara!

    Stora kramar!

    SvaraRadera
  19. hihi du är härlig vännen men skolplanscherna är ju så fina och det är kul att ha att byta med, tror det börjar bli dags för ett besök på överskottscentralen snart där säljer dem billigt här i Örebro så jag får lite fler höstmotiv ;o)
    Ha en fin dag!
    Kramis/LenaS

    SvaraRadera
  20. Jättefin skolplansch och så fräsch den verkar vara.

    Ha de bäst !!
    Nilla

    SvaraRadera
  21. Nääää, så orättvist!! Jag vill med ha reklammutor!! Jag har redan försökt att gå in på deras hemsida, tyvärr är den inte helt lätt (läs assvår) att få tag på åf! Jag har hittat en webbsida som faktiskt säljer stövlarna och de kostade ca 450:- och det får man väl ändå anse är ett helt ok pris!

    Ärligt, värda att köpa??

    Kram kram kram!
    Ps. Gjorde fynd på Lexingtonhanddukar idag - måste "ge igen" på nåt sätt *asg*

    SvaraRadera
  22. Hej! Så underbara, du har verkligen tur som hittar alla dessa skönheter! Kul att ha flera att kunna välja på, beroende på årstid och humör.

    Kram Malin

    SvaraRadera
  23. Vilken tur du har som fyndar så många jättefina skolplanscher!!! Nu blev jag loppissugen igen!! Planscher kanske inte är så lätta att hitta på loppis... men än mest på jakt efter kökssoffa och fina stolar... :)

    Kramelikram!

    SvaraRadera
  24. Hejsan!

    Vilket fint Traderafynd du gjort Jenny!! Jag är jätteförtjust ni skolplancher:)

    Ha en riktigt fin fin dag:)

    Kraam

    SvaraRadera
  25. Det ska bli roligt att se hur snyggt det blir när du är klar med den uppfräshningen.
    Du har det ju redan så snyggt nu!

    Cool knöl!!

    Kram Len

    SvaraRadera
  26. Hej hej!
    Tack för den söta kommentaren!!!
    Ja jag borde nog besöka din pappa nu, för detta håller inte. Smärta föder ju smärta o jag blir allt sämre nu när det är semester o sgy har uppehåll 2 veckor :-(
    Väldigt vacker plansch tradera är kanon! Jag brukar handla lite unika retro-barnkläder,
    kram!!!

    SvaraRadera
  27. Jättevacker affisch Jenny!
    Dina blåbär ser också så härliga ut så nu blev jag sugen på att åka ut och plocka. Jag har dock en hel del svarta vinbär i trädgården som först måste plockas av, pust.
    Må så gott och ha en fin helg!
    Kram från Maria

    SvaraRadera
  28. Jättefin skolplansch och i vilket bra skick den ser ut att vara också!

    SvaraRadera
  29. Hej vännen och vilken jättefin plansch! Jag håller med, jättesnyggt med svart bakgrund! Må gott! Kram Maria

    SvaraRadera
  30. Grattis till det fina inköpet=)! Det kommer säkert få en jättebra plats hemma hos er. Ha det bra!

    Kram Clara

    SvaraRadera
  31. Vilken underbar skolplansch du har fått tag på,grattis vännen. ;) ha en skön helg. kramar Ulrika

    SvaraRadera

Hej! Vad glad jag blir att just du skriver en rad till mig:)
Kram Jenny ♥