söndag 28 juni 2015

Härlig helg!

Go' kväll i stugorna!

Hoppas ni haft en härlig helg, det har vi haft! Igår var Peter och jag på Oscar II:s Fort i Göteborg med en massa trevliga kollegor och hejade fram vårt företags båt i "In-port race" i Volvo Ocean Race. (SCA-båten, den enda med enbart kvinnlig besättning skymtar i bakgrunden)!

 
Vi var såklart klädda i de rätta kläderna;) Kul att se vår båt komma 2:a, desutom med en extra person ombord, nämligen Kronprinsessan Viktoria!Hon  är gudmor till SCA-båten:)
 
 
Idag har vi varit på Blomsterlandet och köpt lite fröer till våra pallkragar och i eftermiddags hade vi goda vänner på middagsbesök. Trevligt!
 
Nu ikväll tände vi faktisk kakelugnen, lite kyligt är det inomhus trots att det är juni:)
 
 
Diesel som annars har fullt upp passade på att komma in och sova lite medans det regnar utanför:)
 
 
 

Ha en trevlig kommande vecka!


Kram Jenny

7 kommentarer:

  1. Full rulle hos dig. Idag känns det mest som om jag skulle vilja göra Desel sällskap. Regn och rusk.
    Allt gott
    Anette

    SvaraRadera
  2. Full rulle hos dig. Idag känns det mest som om jag skulle vilja göra Desel sällskap. Regn och rusk.
    Allt gott
    Anette

    SvaraRadera
  3. Kul att det gick bra för Sca, duktiga tjejer.
    Men du, så roligt Diesel ligger där på soffryggen, ser inte så stabilt ut..............

    Hoppas du mår gott Jenny,
    kram Anneli

    SvaraRadera
  4. Härligt att det gick vägen för flickorna. Vi var med om starten i Alicante i höstas. Det var massor med uppståndelse runt sca båten redan då.
    Ha det bra!
    Kraam
    sanne

    SvaraRadera
  5. Så roligt! Vi var också i Gbg den dagen men av annat ärende. Visst är det lite dåligt med sommarfeeling iår.
    Önskar en fin kväll!
    Kram Anna

    SvaraRadera
  6. Kikar in för att önska dig en fin dag! Kram Ulrika

    SvaraRadera
  7. Kikar in och önskar dig en fin helg
    kram Rosa

    SvaraRadera

Hej! Vad glad jag blir att just du skriver en rad till mig:)
Kram Jenny ♥