På vår tomt växer vita smultron, de är minst lika söta och goda som de röda:) Jag fick ihop en skål med mogna bär idag som jag och Tindra mumsade i oss med god aptit!
de ser skitsura ut, det kryllar sig i kinderna bara jag tänker på dem. Men är säkert molto delicato. Hittade ni ngt i rävlanda? ha en toppendag när ni vaknar, god natt sweetie
Du förmedlar C-vitamin energi, vet inte varför, men jag blir alltid så spralligt glad över Dina goa kommentarer. Vilka vackra vita bär, men jag hade personligen trott att de var omogna!
Hej Vännen Tack för rara ord. Vita smultron...hm...vi har fullt med röda men har nog aldrig sett vita. Joo men de trodde jag var omogna :O) Ha en fin helg Kram
Å jag älskar vita smultron! Jag har såna cokså, en gammal sandlåda full! Jag tycker nästan de är godare än de röda, lite sötare och mer vaniljsmak, så goda med grädde ( ovispad & socker: )
de ser skitsura ut, det kryllar sig i kinderna bara jag tänker på dem. Men är säkert molto delicato. Hittade ni ngt i rävlanda? ha en toppendag när ni vaknar, god natt sweetie
SvaraRaderaHej Jenny,
SvaraRaderaDu förmedlar C-vitamin energi, vet inte varför, men jag blir alltid så spralligt glad över Dina goa kommentarer. Vilka vackra vita bär, men jag hade personligen trott att de var omogna!
Agneta
Jag har aldrig sett de innan, har planerat smultron med få se om de kommer några....
SvaraRaderaÖnskar dig en ljuvlig helg
kram
sandra
Hej Jenny
SvaraRaderaVita smultron har jag varken hört talas om eller sett, vita vinbär däremot.
Du får ha en trevlig helg.
Kram Mia
spännande det såg ut med vita smultron det har jag aldrig hört om, men var dag lär man sig väl nå nytt, ska kika vidare nu lite...hadé
SvaraRaderaDe såg lite annorlunda ut, men säkert lika goda.
SvaraRaderaHa en varm och skön dag.
Kram Anna
Hej Vännen
SvaraRaderaTack för rara ord.
Vita smultron...hm...vi har fullt med röda men har nog aldrig sett vita. Joo men de trodde jag var omogna :O)
Ha en fin helg
Kram
Hej!!
SvaraRaderaHar aldrig sett vita förut...Här växer de röda i vägkanterna i massor;o)
Kram till Dig vännen!! Malin
hihi......ser inte goda ut.-men jag får väl tro dig :)
SvaraRaderaHa en finfin dag
Håkan
God morgon Jenny! Jag visste ens inte att det fanns vita..hihi, spännande:)
SvaraRaderaHa en fin sommardag!
Kraam
Izabell
Åh, vita smultron hade min mormor.
SvaraRaderaStora och goda var de oxå.
Undras just om det växer kvar där hon bodde?
// Gunilla
vita smultron är toppen goda och inte lika allergi framkallande som dom röda.
SvaraRaderaKramar:)
Jag har aldrig smakat de vita,men nu börjar de röda vara klara att ätas här också.
SvaraRaderaHa en fin fortsättning på helgen! Kram Kicki
Å jag älskar vita smultron! Jag har såna cokså, en gammal sandlåda full! Jag tycker nästan de är godare än de röda, lite sötare och mer vaniljsmak, så goda med grädde ( ovispad & socker: )
SvaraRaderaSolvarma hälsn fr Nordingården
Halloj:)! Visste inte att det fanns vita smultron. Skulle gärna vilja smaka.
SvaraRaderaHa en go helg du också;).
Kramis/Heléne
Å, så mumsigt!
SvaraRaderaMen, hur vet man att de är mogna?
Hoppas ni har det skönt i sommarvärmen!
Kram Anna
Det var verkligen ovanligt med vita smultron=) Säkert goda!
SvaraRaderaHa det bra !!
Kraaaam/Nettan
Hej!
SvaraRaderaVita smultron har jag faktiskt aldrig sett eller smakat. Man kan ju tro att de är omogna. Men hoppas de är lika goda som de röda =)
Ha en bra kväll!
Kram Jenny
De vita har vi också, av någon konstig anledning har de muterat bort de röda vi hade så jag ska fixa det senare i sommar ;-) Men visst är de goda!
SvaraRaderakram Mia