Hej på er!
Den här lilla glaskuben
"Vitriini" från
Iittala fick jag i present av min snälla kusin Jutta nu i somras, visst är den fin? Hon skickade med den hem med mina föräldrar som var i Finland under semestern (de lyckostarna, jag vill oxå åka dit men får vänta tills nästa år:)).
Jag la
flingsalt i den..blir fin att ställa fram på bordet när man har middag:)
Nu väntar sängen på mig, kikar in till er andra imorgon!
Kraam Jenny
Hejsan Jenny!
SvaraRaderaDen var jättefin, min dotter är lite tokig i Iittala, ska jag tänka på som present nån gång ;))
Ha det gott
kram susanne
Söt, alltid trevligt med presenter:))
SvaraRaderaSov så gott!
Kram Malin
Jättefin!
SvaraRaderaAskar kan man aldrig få för många av...salt i, fiffigt!
kram!
Superfiiiin! Jag är lite inne på just glas för tillfället =)Och Iittala kan ju det där med glas, tihi ;)
SvaraRaderaÅh, är den där pastakryddan god? Jag var lite sugen på att pröva den...
Kram Jenny
Hallå vännen! Finns mycket fint från Iittala... =))
SvaraRaderaAlltid kul med presenter...
Ha en bra torsdag! Kraaam Carin
Vilken fin present! Det blev supersnyggt med flingsalt i.
SvaraRaderaKram Kicki
Hej vännen! Jättefin present passar ju perfekt att ha flingsalt i! Må så gott kram från Maria
SvaraRaderaJättegullig var den, snygg i designen också. Men det där kan de ju på IIttala, mycket snyggt har hittat ut därifrån genom åren.
SvaraRaderaSjälv är man uppvuxen med Iittalaglas som morsan alltid dukade med på helger och vi andra finare tillfällen. =)
Jag har nog minsann sett hur duktig att måla du har varit i sommar, det är ju så man får riktigt dåligt samvete. Jag hade behövt måla massor men har i ärlighetens namn inte fått så mycket gjort.
Fredriks sista semestervecka smet vi till Västkusten och om jag inte minns fel passerade vi dina trakter vid något tillfälle, eller i alla fall i närheten.
Vi hade kanonväder hela vecka och fick faktiskt lite färg, Esmeralda hittade nya lekkompisar vid varje strand vi besökte.
Ha de nu härligt i dag!
Regniga kramar från Bönan!
vilka trevliga släktingar du har, jenny!
SvaraRaderadu må tro att jag längtar till nästa sommar ;)
kramkram
ingela
Jag tänkte att den skulle passa din stil och att du säkert skulle gilla den! <3 Kram, Jutta
SvaraRaderajeg har vært i Finland, i Helsinki, fantastisk by! Kjempekul glasskube, så fin med salt inni :) *♥*
SvaraRaderaJätte fin....Kram
SvaraRaderahej
SvaraRaderaDe är riktigt fina ittala gör så mycket snyggt..
kram
sandra
Vissa saker som är nydesignade faller jag för som en fura och den lilla asken är en sån sak. Jag köpte mig en för såna där åkpoäng man får från SAS, men min är i trä nertill och bruntonad i glaset. Din är finare! Dom är underbara och så mjuka att ta på!
SvaraRaderaAgneta kram
Men du så söt. Vilken fin present. Perfekt för flingsaltet. Ha de så gott..
SvaraRaderaKram Lisa
Jättefin! Ha en fin höstdag söta Jenny! <3
SvaraRaderaKraam
Vilken fin! =) Passar ju perfekt till saltet.
SvaraRaderaser att du oxå köpte dem där fina olivburken. Vilken affär hittade du dem på? Jag har tittat på coop m.fl...men den har inte funnits.
Kram Verra
Vilken rar kusin du har :) Ja, glasasken blir jättesnygg på bordet med flingsalt i!
SvaraRaderaVad fint du skev om din mormor i förra inlägget, fina saker du ärvt från henne.
Kram på dig vännen.
Ha en jättefin dag!
En sådan vill jag också ha!! De är så enkla och fina!
SvaraRaderaSå fint du skriver om din mormor. Jag blev så rörd när jag såg hennes mugg. Fin den också!
KRAM du fina bloggvän!
Vilken fin present du fick, så enkel och vacker!
SvaraRaderaKram Marie
Hej Vännen!
SvaraRaderaMen det var en fin present! Jättesöt!
Ha en mysig kväll.
Kram Agnetha
Vilken fin present, Iittala har mycket fina saker...
SvaraRaderaKram Birgitta
Vad kul med en present! Och fin är den också. Passar fint till saltet.
SvaraRaderaHa en fin fredag och helg!
Kram!
Då hoppas jag att min kommande färdiga resultat på garderoben kan inspirera dig till att göra om din!! :)
SvaraRaderaKram!!!
Hej jenny! Jag tycker dom glaskuberna är så fina, jag har många gånger varit på väg att inhandla en, men varje gång så har jag tänkt vad ska jag ha i den? Så tack för tipset ,det där med flingsaltet var ju helt perfekt!!Ha en riktigt mysig helg, kramkram jessica.
SvaraRaderaDen är jättefin, din kusin har bra smak. Så snyggt med klarglas, och bra idé och ha salt i. Roligt att du är med i min utlottning. Ha nu en toppenhelg
SvaraRaderaKram till dig vännen
AnnaMaria
Vilken fin kub, kommer att göra sig superfint til lvilken dukning som hellst :-D Önskar dig en fin helg, här vankas kräftskiva! KRAM
SvaraRadera